Fámy a Fakta
  • ÚVOD
  • FÁMY A FAKTA
15. září 2020 od Karel Hanzelka

Dopis prezidenta Agrární komory ČR poslancům PSP ČR

Dopis prezidenta Agrární komory ČR poslancům PSP ČR
15. září 2020 od Karel Hanzelka

Prezident Agrární komory Jan Doležal zaslal poslancům dopis v návaznosti na očekávané hlasování o zákazu klecových chovů nosnic. Jako člen AK ČR zveřejňujeme text dopisu v plném rozsahu. Plně souhlasíme se stanoviskem, že zákaz klecových chovů by měl smysl pouze tehdy, pokud by byl uzákoněn ve všech zemích EU. Pokud dojde k zákazu pouze v ČR, bude podle nás výsledkem skutečnost, kdy levná klecová vejce se k nám budou ve velkém dovážet ze zahraničí.

Vážená paní poslankyně, pane poslanče,

dovoluji se na Vás obrátit z důvodu projednávání vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 514/ -třetí čtení. Zmíněný návrh zákona se týká řady našich členu a společenstev.

Agrární komora České republiky pečlivě vnímá stávající debatu k možnému zákazu klecových chovů. K celé této záležitosti však je třeba přistupovat rozumně, v širším kontextu a jednotně. Čeští chovatelé jsou připraveni akceptovat uvažovaná omezením, pokud tuto záležitost budou stejným způsobem řešit i ostatní země v rámci EU. Diskuse o welfare zvířat, zejména kritika konvenčních klecí v minulosti si vynutila v EU rozvoj dalších systémů ustájení, zejména obohacených klecí. Laická představa o pohodě slepic se neshoduje s poznatky vědy, přesto je třeba hledat kompromis mezi pohodou nosnic, ekonomikou a kvalitou vajec. Systémy ustájení pro slepice nosného typu by měly umožnit nosnicím přirozený repertoár chování, ochranu před nemocemi, minimalizovat stres a zajistit bezpečnost produkce konzumních vajec.

Směrnice Evropské rady č. 74/1999, mimo jiné v EU stanovila od 1. 1. 2012 zákaz chovu slepic nosného typu v tzv. neobohacených klecích. Ve světě (ve třetích zemích) se stále v současnosti chová přes 90 % nosnic v neobohacených klecích. V EU, kde jsou povoleny pouze obohacené klece a alternativní způsoby ustájení, je v obohacených klecích ustájeno okolo 47 % nosnic, v České republice aktuálně 69 % nosnic.

V ČR se v zemědělském sektoru chová 5, 3 mil. ks nosnic, produkce vajec je 1,6 mld. ks a v domácím hospodářství se chová okolo 4,3 mil. kusů nosnic, které vyprodukují 0,8 mld. ks vajec. Při těchto stavech je soběstačnost okolo 82 %. Obohacené klecové systémy mají minimální životnost 15-20 let. Obchodní řetězce ve svých prohlášeních hovoří, za pomoci aktivistů a médií, o „animal welfare nosnic“.

Ve své marketingové politice prosazují postupné ukončení prodeje vajec z obohacených klecí během 2 až 3 letech, což chovatelé nosnic zásadně odmítají a navrhují ponechat obohacené klecové technologie, které byly nově vybudované v souladu s legislativou EU před rokem 2012 a krátce po něm, minimálně do roku 20 30. Většina technologií pro chov nosnic byla budována s podporou peněz daňových poplatníků. V rámci projektů financovaných z PRV 2007-13 byly podpořeny investice v chovech nosnic v celkové výši 3 626,2 mil. Kč s dotací 1 473,2 mil. Kč, s jejíchž pomocí byly vybudované prostory o kapacitě 3,4 mil. kusů na chov a odchov nosnic. V PRV 2014-20 bylo do roku 2018 podpořeno 1198,6 mil. Kč investic s dotací 539,5 mil. Kč, s jejichž pomocí byly vybudované prostory o kapacitě 0,613 mil. kusů na chov a odchov nosnic. Ústav zemědělské ekonomiky a informací vyčíslil koncem roku 2019 předpokládané náklady, které budou potřeba na přestavbu v částce okolo 5,3 mld. Kč. Myslíme si, že by bylo vhodné ponechat na koncovém spotřebiteli možnost výběru vajec při nákupu, a podle toho se technologiemi postupně přizpůsobit trhu, což lze vidět na zvyšujícím se podílu nosnic v podlahových chovech. Dále požadujeme při případném zákazu finančně podpořit tuzemské chovatele při budování podlahových systémů ustájení a současně přísný dozor dovážených vajec a vaječných hmot z okolních zemí a ze třetích zemí, které musí splňovat stejné podmínky jako v EU. Samozřejmě se můžeme dohadovat o tom, jaká bude koncová cena vajec pro spotřebitele. Obchodní řetězce pravděpodobně toto zvýšení promítnou do koncové ceny, ale jestli to bude o 0,5 Kč nebo o 2 Kč, to záleží jen na nich.

Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče, prosím při Vašem hlasování k přihlédnutí k výše zmíněnému. Současná kampaň ochránců zvířat s kolujícími záběry šesti uhynulých nosnic a neférovými deklaracemi řetězců neuvádět na trh bezpečné potraviny v souladu platné legislativy může snížit soběstačnost ve výrobě vajec či skokově zdražit vejce koncovému spotřebiteli a znevýhodnit české producenty vůči dodavatelům, kde by tento zákaz neplatil.

Předchozí článekJakou roli hraje Agrofert v potravinové soběstačnosti České republiky?Další článek Stanovisko k zákazu klecových chovů nosnic

Provozovatel

Toto jsou internetové stránky společnosti AGROFERT, a.s.

Slouží k vyjádření postojů společnosti, vyvracející nejčastější mediální zkratky a lži.

Na jednom místě nabízí ucelené soubory odpovědí, zpracované do přehledných kapitol.

Rubriky

  • Bečva
  • Čapí hnízdo
  • Dotace
  • Kvalita a cena potravin
  • Mohlo by vás zajímat
  • Péče a vztahy se zaměstnanci
  • Podnikání Agrofertu
  • Řepka
  • Střet zájmů
  • Uncategorized
  • Zajímavosti
© 2019 Fámy Fakta
Zpracování osobních údajů