Fámy a Fakta
  • ÚVOD
  • FÁMY A FAKTA
23. dubna 2020 od Karel Hanzelka

Skutečně patří Agrofert mezi největší výrobce pesticidů?

Skutečně patří Agrofert mezi největší výrobce pesticidů?
23. dubna 2020 od Karel Hanzelka

Reakce na článek v Deníku Referendum

Deník Referendum uveřejnil 21. dubna 2020 článek redaktora Radka Kubaly s titulkem Zemědělství budoucnosti? Bez chemie a agrokorporací.

Autor textu se přinejmenším na dvou místech dotýká společnosti Agrofert, citujeme:

(…) Mezi těmito podniky navíc jasně vyčnívá Agrofert premiéra Andreje Babiše, který obhospodařuje přes sto tisíc hektarů polí a je zároveň jedním z největších evropských producentů pesticidů a umělých hnojiv. Právě Agrofert založený na intenzivním zemědělství průmyslovými způsoby, preferenci krátkodobých zisků, masivním užíváním chemických přípravků a na bezohlednosti vůči krajině ztělesňuje principy, od kterých se potřebujeme odvrátit, máme-li nástrahy klimatické krize a rozpadu ekosystémů zvládnout.

A dále:

(…) Experti OSN přitom obvinili největší producenty pesticidů, jako je například celosvětově Bayer Monsanto nebo v Evropě Babišův Agrofert, že svým lobbingem a neetickými marketingovými postupy brání vládám v žádoucí regulaci chemie v zemědělství.

K textu uvádíme několik zásadních věcných připomínek, přičemž stranou necháváme poněkud extrémní pohled autora na soudobou zemědělskou problematiku a možná i na celý svět. Důkazem toho budiž jeho výrok, že proměna a transformace zemědělství předpokládá „změnu vlastnické struktury“. To už jsme před 70 lety v tehdejším Československu jednou zažili.   

Agrofert vyrábí pesticidy jen velmi okrajově. Rozhodně nepatří mezi „největší evropské producenty“. Pokud jde o péči o půdu a o krajinu, je to přesně naopak, než autor tvrdí. O žádné krátkodobé zisky nám nejde. Patříme k zastáncům dobré zemědělské praxe. Napříč všemi činnostmi koncernu Agrofert, zemědělství nevyjímaje, uplatňujeme strategii udržitelného rozvoje podnikání a ochrany životního prostředí. O zemědělskou půdu a lesní porosty se staráme příkladně, dodržujeme osevní postupy, zapojujeme moderní technologie do pracovních procesů s cílem úspory energie a také efektivně nakládáme s vodou a odpady. Mimo jiné jsme držitelem mezinárodního certifikátu ISO 14001, který stvrzuje ekologicky šetrné podnikání. Pokud jde o užití chemických přípravků v zemědělství, neužíváme je o nic více než ostatní zemědělci v ČR a současně podstatně méně než zemědělci v moha jiných evropských zemích. Podle Eurostatu patří ČR mezi země s nejnižší spotřebou pesticidů.

Rovněž nám není nic známo o tom, že by Agrofert „experti OSN“ z čehokoli obviňovali. Agrofert současně žádný lobbing v oblasti regulace chemie v zemědělství neprovádí, ani žádný jiný lobbing. Zmínka autora o neetických marketingových postupech je rovněž absurdní.

Nelze se ubránit dojmu, že text je ve vztahu k naší obchodní společnosti Agrofert plný dezinformací. Předpokládáme, že příčinou je spíše neznalost či nezájem o skutečný stav věcí, a nikoli úmysl šířit dezinformace.

Předchozí článekZemědělský svaz ČR vyvrací pověry o řepce olejceDalší článek Máme nový web

Provozovatel

Toto jsou internetové stránky společnosti AGROFERT, a.s.

Slouží k vyjádření postojů společnosti, vyvracející nejčastější mediální zkratky a lži.

Na jednom místě nabízí ucelené soubory odpovědí, zpracované do přehledných kapitol.

Rubriky

  • Bečva
  • Čapí hnízdo
  • Dotace
  • Kvalita a cena potravin
  • Mohlo by vás zajímat
  • Péče a vztahy se zaměstnanci
  • Podnikání Agrofertu
  • Řepka
  • Střet zájmů
  • Uncategorized
  • Zajímavosti
© 2019 Fámy Fakta
Zpracování osobních údajů