S tématem dotací v zemědělství jste se v médiích už určitě setkali. A možná nejen tam – pokud sami hospodaříte, tak o dotační zemědělské politice EU a ČR jistě neslyšíte poprvé. Koncern AGROFERT bývá médii vykreslován jako uskupení firem, které z dotací žije. Absolutní nesmysl!

Média jako by nezajímalo, že na hektar obdělávané půdy může stejnou podporu čerpat sedlák Nováček i koncern AGROFERT. Rozdíl je jen v rozloze zemědělských ploch, o které se Nováček, či společnosti skupiny AGROFERT starají. Je pravdou, že AGROFERT obhospodařuje přes 100 000 hektarů půdy, což je pro srovnání zhruba dvojnásobná rozloha Prahy. To skutečně není málo. Ne všechna půda je ovšem ve vlastnictví našich společností. Většinu, více než 85 % rozlohy, máme pronajatou.
Majitelům za ni tedy platíme nájem. I díky tomu neleží česká zemědělská půda ladem, což by se bez péče našich zemědělců možná stalo. Chceme vysvětlit, co zemědělské dotace pro české hospodáře znamenají, jak se počítají a jak se dotýkají koncernu AGROFERT. Jedna věc je v každém případe jistá – působení Andreje Babiše v politice a ve vládě nemá na dotace pro koncern AGROFERT žádný vliv. AGROFERT nemá oproti ostatním zemědělcům žádné výhody. Čerpání dotací společnostmi koncernu AGROFERT bylo, je a bude vždy transparentní.