Stanovisko společnosti k článku na Neovlivni.cz
Portál Neovlivní zveřejnil článek s titulkem Babišův odkaz: Stamiliony za likvidaci skládky jeho firmy platí stát. Text je jako obvykle nekorektní, hrubě manipulativní a zamlčuje podstatnou skutečnost – že Agrofert není majitelem skládky a není tedy jakýkoli právní důvod pro to, aby se na likvidaci skládky podílel. Zveřejňujeme v plném rozsahu své odpovědi, které jsme redakci poskytli:
1. Můžete zveřejnit kupní smlouvu mezi společností Istrodeza a FNM SR ohledně privatizace Istrochemu?
Nezlobte se, nemáme k tomu souhlas druhé smluvní strany.
2. Proč Istrodeza, potažmo holding neměl zájem na likvidaci ekologických škod na skládce v Bratislavě-Vrakuni? POžádal o to holding vůbec někdo ze slovenských politiků či úřadů?
Především skládka Vrakuňa vznikla před 60 lety a společnost Agrofert není jejím původcem. Do společnosti Istrochem jsme majetkově vstoupili až v r. 2002. Likvidace ekologické zátěže nebyla součástí privatizační smlouvy. Navíc skládka byla v r. 1983 na žádost tehdejšího Národního výboru Bratislava převedena z majetku CHZJD do majetku města. Neexistuje tedy žádný právní rámec pro účast koncernu Agrofert na likvidaci této skládky. Jde o záležitost státu.
Přes to se společnost Istrodeza, a. s., jako nabyvatel privatizovaného majetku, ve smlouvě s FNM zavázala „prosadit, aby společnost Istrochem, a. s. investovala do svého rozvoje, zvláště do ekologie, ode dne uzavření smlouvy do roku 2012 částku 1.000.0000.000,- slovenských korun“. Ve smlouvě nebyly žádné konkrétní podmínky ve vztahu k jednotlivým investicím. Plnění tohoto závazku bylo z naší strany průběžně oznamováno FNM. V listopadu 2006 vydal FNM potvrzení o splnění všech podmínek vyplývajících ze smlouvy, včetně závazku investic. Mimochodem, hodnota realizovaných investic do rozvoje společnosti, zejména do ekologie, značně překročila ve smlouvě uvedenou částku. Jednalo se zejména o:
- modernizácia výroby sulfenaxu (produkt používaný v gumárenskom priemysle ako urýchľovač vulkanizácie)
- oddeľovanie produktu z filtrátov a fugátov pri výrobe sulfenaxu
- zníženie energetickej náročnosti (potrubné rozvody anilínu)
- zníženie obsahu chemických znečisťujúcich látok v odpadových vodách
- sekundárne čistenie v biologickej čističke odpadových vôd
- rekonštrukcia mechanickej čističky odpadových vôd
- zakrytie kazety K4 – skládka nebezpečného odpadu v Budmericiach
- výstavba kazety K5 – skládka nebezpečného odpadu v Budmericiach
- prístrojové vybavenie úseku životného prostredia
- modernizácia chladiacej stanice
3. Můžete vysvětlit, proč byla kupní cena snížena právě kvůli ekologickým škodám a přitom se privatizátor nemusel na jejich likvidacích ve Vrakuni podílet?
Není to tak, že bychom v oblasti ekologie žádné kroky neprovedli. Byli jsme k tomu smluvně zavázáni, viz předchozí odpověď. Jde však o 18 let starou záležitost. Je mimo naše možnosti vyjadřovat se dnes k detailům tehdejších jednání. V současnosti již u nás nepracují lidé, kteří by z pohledu pamětníků mohli tehdejší události komentovat. Zdůrazňujeme, že skládka je od r. 1983 v majetku města, nikoli v našem majetku.