Ve světě českých médií kolují novinářské titulky, které upozorňují na střet zájmů Andreje Babiše v souvislosti se společností Agrofert. Novináři píší o tom, že Velká Británie českého premiéra eviduje jako „skutečného majitele“ firmy GreenChem, která pod Agrofert spadá.
Jak je to doopravdy?
Základní rozdíl mezi Českou republikou a Velkou Británií spočívá v tom, že mají obě země poněkud odlišnou právní situaci. Zákony České republiky prostě nelze srovnávat se zákony Velké Británie. A v tom je ten zakopaný pes. Celá poněkud uměle vytvořená „kauza“ se týká anglické firmy „GreenChem“, vnukovské společnosti Agrofertu, která se zabývá výrobou roztoků ke snížení množství výfukových plynů u naftových motorů (tzv. AdBlue).
Ve velké Británii je Andrej Babiš veden jako její takzvaný „skutečný majitel“. (V angličtině se pro to používá pojem „person with significant control“) Jenže co pojem „skutečný majitel“ vlastně znamená? V Čechách by zřejmě nebylo třeba nad tímto termínem jakkoliv polemizovat. Ale jak to mají Britové?
Akcie celého koncernu Agrofert byly vloženy do svěřenských fondů AB Private Trust I a AB Private Trust II. Britské zákony definují jako jejich „skutečného“ majitele každou z následujících osob:
- zakladatele
- svěřenského správce
- obmyšleného (neboli beneficienta)
- skupinu osob, v jejichž prospěch byl svěřenský fond založen (platí v případě, že nebyli určeni obmyšlení)
- každého jednotlivce, který má kontrolu nad svěřeneckým fondem (např. může změnit svěřenský fond, obmyšlené osoby, nebo svěřenského správce)
Vzhledem k tomu, že je Andrej Babiš veden jako zakladatel a obmyšlený těchto svěřenských fondů, automaticky je v Británii formálně označován právě jako jejich „skutečný majitel“. Jedná se tak zjevně o čistě formalistický přístup, v rámci kterého nehraje roli, zda daná osoba ve svěřenském fondu vykonává rozhodující vliv, respektive zda jej skutečně ovládá či nikoliv. Takto své skutečné majitele v souladu s anglickou právní úpravou identifikovala a do veřejného rejstříku zapsala sama společnost.
Čeští novináři britský rejstřík skutečných majitelů často naprosto mylně a nesmyslně dávají do souvislosti právě se střetem zájmů či s dotacemi. Faktem je, že tento záznam slouží k něčemu úplně jinému, a tím je prevence praní špinavých peněz. Hlavním cílem tohoto záznamu je tedy evidence co nejširšího okruhu osob, které by mohly mít z dané společnosti finanční prospěch. Z toho, že pan Andrej Babiš není v daném rejstříku uveden sám, ale mezi ostatními osobami, které mají kvalifikovaný vztah ke svěřenskému fondu, vyplývá, že jeho postavení vůči Greenchemu není skutečnou kontrolou a je definováno pouze formálním vztahem ke svěřenským fondům, do nichž byly akcie Agrofertu vloženy.
Za Agrofert můžeme tedy potvrdit, že pan Andrej Babiš svou bývalou firmu ani jeho dceřiné společnosti neřídí a neovládá. Agrofert je od roku 2017 na premiérovi České republiky zcela nezávislý a neexistuje nic, co by nasvědčovalo tomu, že to tak není.