Schválené usnesení je pouze politickou proklamací. Nemá žádnou právní váhu. Na druhou stranu je bezprecedentním zásahem do podnikatelského prostředí v České republice, do svobodného trhu a do rovných podmínek pro podnikání. Účelově diskriminuje pouze jednu vybranou skupinu firem a ohrožuje pracovní místa tisíců jejich zaměstnanců.
Žádný střet zájmů v souvislosti s Agrofertem neexistuje. Náš někdejší akcionář Andrej Babiš učinil vše, co po něm zákon o střetu zájmů požaduje, tedy vložil akcie firem do svěřenských fondů a Agrofert neřídí a neovládá.
Pokud Agrofert čerpá nějakou veřejnou podporu, děje se tak vždy plně v souladu se zákonem. Firma vždy splnila všechna požadovaná kritéria, což je ve všech případech potvrzeno opakovanými kontrolami příslušných úřadů.
Agrofert prohlašuje, že dotace nečerpá neoprávněně. Agrofert z dotací nežije a není na nich ani závislý. Pouze, stejně jako jakákoli jiná soukromá firma podnikající v EU a v České republice, využívá všechny zákonné nástroje pro podnikání včetně dotačních titulů.
Pokud jde o nedávno zveřejněnou auditní zprávu Evropské komise, auditoři vykládají české právo neoprávněně a mylně. K výkladu českých zákonů jsou příslušné pouze české soudy. Auditní zpráva nemá povahu právního rozhodnutí a podle našeho přesvědčení audit ještě ani nelze považovat za uzavřený. Navíc jde o záležitost mezi Evropskou komisí a Českou republikou, Agrofert není účastníkem řízení. Mimochodem, auditoři Agrofert nekontaktovali a firma neměla možnost se k auditu jakkoli vyjádřit.
Mylné jsou rovněž interpretace, že Česká republika či Agrofert mají evropské dotační prostředky vracet. Není k tomu žádný věcný ani právní důvod. Z auditní zprávy nevyplývá žádná povinnost ani pro Českou republiku, ani pro Agrofert cokoliv vracet.
Na základě tzv. „follow up letter“ zaslaného do ČR v říjnu 2020 uznala Evropská komise některé argumenty české strany a dále snížila okruh „sporných“ dotací. Dle aktuální verze auditu Evropské komise jsou podle veřejně dostupných informací předmětem dalšího zkoumání a upřesňování kvůli údajnému střetu zájmů z původního počtu přibližně 100 dotací pro všech 220 firem koncernu už pouze 3 dotace s vyplacenými prostředky ve výši 3,1 milionu korun.