V médiích se v poslední době objevuje celá řada smyšlených, zavádějících či zcela nepravdivých informací a mýtů o zemědělství. Tento novodobý „hon na čarodějnice“ snad nemá ve vyspělém světě obdoby. A dnes zde máme druhý díl!
Mýtus: České zemědělství je „průmyslové“ s vysokou spotřebou hnojiv a pesticidů
Velmi často slýcháme, že struktura tuzemského zemědělství znamená větší spotřebu pesticidů a průmyslových hnojiv v porovnání se státy s nižší průměrnou velikostí zemědělského podniku, a tím u nás dochází k chemizaci a poškozování půdy a krajiny.
Fakta: Ve spotřebě pesticidů a umělých hnojiv jsme daleko za průměrem EU
Přesto si dovolíme krátký komentář. Na hektar máme v ČR poloviční spotřebu účinných látek pesticidů než například Francie a o třetinu nižší spotřebu než sousední Německo a Rakousko, a když se podíváte například na takovou Belgii (která by jako srdce Unie měla jít v ochraně přírody za vzor), zjistíte, že tam pesticidů používají dokonce 4krát tolik než v naší krásné zemi. Obdobné je to i u průmyslových hnojiv. Například v Německu, Polsku a Nizozemí používají v porovnání s námi průmyslových hnojiv na hektar jednou tolik. Rozhodně se nemáme za co stydět a místo osočování bychom měli naopak naše zemědělce pochválit, že i přes nízkou spotřebu průmyslových hnojiv a pesticidů a přes časté suché počasí posledních let dosahují velmi dobrých výnosů. Pokud porovnáme průměr pětiletého období před naším vstupem do EU 2000 až 2004, kdy byl průměrný hektarový výnos u obilovin dle ČSÚ 4,43 t/ha a posledních 5 let 2014–2018, kdy byl průměrný výnos 5,83 t/ha, to je nárůst skoro o třetinu.
Zajímá vás více mýtů a faktů o české zemědělství? Prohlédněte si celý materiál AK určený k volné distribuci.