Podnikatel Petr Krogman, jehož společnost Agromino vlastní na Ukrajině 42 tisíc hektarů v rozhovoru „Kdyby nefungovalo zemědělství, Ukrajina už by neexistovala“ pro Forum24+ uvádí: „Babišův Agrofert na válce také vydělal ohromné peníze. Největší zisk měl v prvním roce války. Pak se ukázalo, že Ukrajina může přežít, a zisk Agrofertu v roce 2023 najednou klesl.“
Reakce AGROFERTU:
Rozumíme tomu, že pan Krogman, jako vlastník 42 tisíc hektarů polí na Ukrajině, lobuje za nekontrolovaný dovoz tamního obilí do EU. Neměl by však přitom šířit lži a nesmysly. AGROFERT na rozdíl od pana Krogmana na válce nevydělává. Pan Krogman postavil svůj byznys na dovozu ukrajinských komodit které ničí evropské zemědělce, kteří dodržují všechna nařízení a regulace EU, která na Ukrajině nejsou implementovány.
AGROFERT a další výrobci hnojiv na válce velmi prodělávají, jak ukázal loňský rok. Do Evropy se navzdory válce valí ruská hnojiva za ceny, kterým žádný evropský výrobce hnojiv nemůže konkurovat. Důvodem je skutečnost, že dominantním vstupem pro výrobu hnojiv je zemní plyn. Ruští výrobci mají plyn k dispozici za ceny, na které žádný evropský výrobce nedosáhne. Evropa sice zakázala dovoz levného ruského plynu, ale stále ho vozí převlečený za hnojiva. Nezařazení ruských hnojiv na sankční seznam je jednou z fatálních chyb politiků, který vede k likvidaci evropské výroby hnojiv. Řada firem trvale odstavila svoje provozy (BASF, Azomures, Petrochemia) a ostatní zásadně omezily svoje výrobní kapacity a pracují na odchodu z EU. EU a její zemědělství a výroba potravin se tak stává závislou na Rusku.