Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny ČR na 20. schůzi Poslanecké sněmovny ČR dne 3. května 2022 uvedla, že …„Jde prostě o to, že ta významná firma, SKW PIESTERITZ, je velice významná pro celý holding Agrofert a jeho zisky. Tahle chemička je prostě primárně nastavena na ruský plyn. V čem? Protože norský má méně metanu. To podstatné je, že se pak sníží efektivita, když se potom změní skladba toho plynu, to přímé složení.“
Vedení koncernu AGROFERT v reakci na tvrzení paní Richterové uvádí: Společnost SKW PIESTERITZ zpracovává takový plyn, jaký je aktuálně v přenosové soustavě a nemá ani možnost jeho složení ovlivnit. Plyn je síťové odvětví, takže fyzicky ani není možné, abychom dostávali surovinu od dodavatele, u kterého jsme nakoupili. Přiteče nám plyn, který je aktuálně v přenosové soustavě. Standardní kvalitu plynu garantuje provozovatel distribuční sítě.
Naše chemické podniky jsou schopné zpracovávat jakýkoliv plyn, a to včetně biometanu, což se nakonec i děje. Máme stanovené pouze základní požadavky na kvalitu plynu, který naše továrny zpracovávají, a tyto požadavky splňuje i norský plyn, alžírský plyn, LNG z různých zdrojů atd.
Společnost SKW PIESTERITZ odebírá plyn v Německu od německého dodavatele plynu, a je pro ni tak zcela bezpředmětné, odkud a jaký plyn se bude prodávat v České republice. Nerozumíme proto tomu, proč paní Richterová zmiňuje v diskusi o závislosti ČR na ruském plynu německou společnost SKW PIESTERITZ.