Na Letné se volalo po zrušení svobody
Společnost Agrofert není politickým subjektem a ze zásady nevstupuje do politického dění. Současně nikomu neupírá právo na svobodu projevu a na demonstraci názoru. Některé momenty ze sobotní demonstrace spolku Milion chvilek pro demokracii na pražské Letné však nelze nechat bez komentáře. Za pozornost stojí především dva transparenty v rukou demonstrujících: „Odstup, nebo zemři!“ a „Vyvlastnit Agrofert!“ (viz online reportáž z demonstrace na Novinky.cz, 16. 11. 2019).
Je šokující, kam až zfanatizovaná nenávist dokáže zajít. Přesně třicet let poté, co sametová revoluce odstartovala přechod od centrálně plánovaného hospodářství v tržní ekonomiku, což jsme tehdy všichni považovali za samozřejmý předpoklad svobody, začínají dějiny psát novou, a zcela protichůdnou kapitolu. Zatímco tehdy jsme volali po odstátnění firem a návratu soukromého vlastnictví, dnes jsme svědky toho, jak mnozí volají po znárodňování a vyvlastňování ekonomických subjektů a soukromých majetků obecně. Přitom, jak víme ze všech mezinárodních (Charta lidských práv OSN) i domácích (Listina základních práv a svobod) dokumentů, jedním z elementárních práv člověka ve svobodné společnosti je vlastnit a toto soukromé vlastnictví je nedotknutelné.
Jedno z hesel na transparentech účastníků shromáždění 16. listopadu na Letné znělo „Vyvlastnit Agrofert!“. Co to znamená? Zestátnit, ukrást vlastníkovi. Přesně protisměrný krok vůči všemu, co se u nás po roce 1989 veřejně žádalo a také realizovalo. Křivdy se napravovaly, majetek ukradený vlastníkům se vracel.
Organizátoři Letné se dušovali, že jim jde o navázání na étos a ideály roku 1989. Hlavním slovem těch okamžiků před třiceti lety byla svoboda. Dnes tedy zástup volá po zrušení svobody, po nesvobodě. Začne to vyvlastňováním majetků patřících „nežádoucím“ (zde svěřenský fond spravující bývalé majetky Andreje Babiše, resp. firmy koncernu Agrofert), a skončí to jak? Vězněním „nežádoucích“ za to, že si dovolili šířit nežádoucí myšlenky? Už jen volání po smrti kohokoliv, jak bylo požadováno na transparentu na Letné, je alarmující. Něco takového přece nemůže mít ve skutečně demokratické společnosti jakékoli místo. Nezbývá než věřit, že takové výroky nemohly být myšleny váženě.
Koncern Agrofert se vší vážností ujišťuje veřejnost, že podniká transparentně a podle zákonů a pravidel. Není nijak závislý na dotacích a státních zakázkách. Dotace má úplně stejné jako všichni ostatní zemědělci v České republice – na chované hospodářské zvíře, na prase, na krávu, nebo na obdělávaný hektar zemědělské půdy. Úplně stejné dotace by Agrofert měl i v situaci, kdyby jeho někdejší akcionář Andrej Babiš v politice nebyl.