Společnost Agrofert tímto reaguje na zveřejněnou auditní zprávu Evropské komise.
V první řadě bychom chtěli vyzvat všechny, kteří tak činí, aby přestali šířit nepravdivé informace a interpretace této auditní zprávy. Ze zprávy nevyplývá žádná povinnost ani pro Českou republiku, ani pro společnosti skupiny Agrofert vracet jakékoli dotační prostředky, natož v řádech miliard korun.
Audit je interním dokumentem Evropské komise a nemá povahu právního rozhodnutí. Navíc doposud ve všech případech byly veškeré audity EK vždy důvěrné a neveřejné. Jde o první případ, kdy byl text auditní zprávy zveřejněn. Audit rovněž nemá obdoby v tom, že účelově a diskriminačně zkoumal pouze dotační prostředky jedné podnikatelské skupiny.
Taktéž byl překvapivě zveřejněn starší text auditní zprávy, který se již jednou nelegálně objevil v médiích na podzim 2019. Od té doby již došlo podle našich informací k dalšímu posunu v auditních závěrech, vysvětlení některých částí a opětovnému snížení počtu údajných nesrovnalostí. Z tohoto pohledu lze považovat zveřejněné informace za neaktuální.
Za důležitou považujeme skutečnost, že Evropská komise nevedla se společností Agrofert žádné řízení. Agrofert nebyl úředníky EK vůbec kontaktován a nebyl na cokoli dotazován. Ani Agrofert, ani svěřenští správci neměli možnost se k čemukoli vyjádřit. Audit je ze své podstaty záležitostí mezi Evropskou komisí a Českou republikou, resp. českými úřady.
Podle dostupných informací Evropská komise zkoumala přibližně 100 dotačních titulů ve vztahu ke koncernu Agrofert. V naprosté většině případů neshledala žádné závady. Pouze u sedmi případů konstatovali bruselští úředníci nějaké výhrady a v následující době byl i tento počet dále snížen.
Jsme přesvědčeni, že Evropská komise vykládá české právo v rozporu s českou judikaturou a pravomocnými rozhodnutími českých orgánů, na což nemá ani podle evropské legislativy právo. Komise nezjistila reálný stav věcí, jen se slepě řídila politicky motivovanými udáními z České republiky. Podle informací z médií české úřady závěry auditu rozporují.
Pokud jde o zmiňovaný střet zájmů, uvádíme, že náš někdejší akcionář Andrej Babiš učinil vše, co po něm novelizovaný zákon o střetu zájmů požadoval, tedy vložil akcie svých firem do svěřenských fondů. Agrofert ani jeho dceřiné společnosti neřídí a neovládá a ke střetu zájmů nedochází.
Trváme na tom, že v oblasti dotací postupujeme přesně podle zákona, příslušných pravidel a uzavřených smluv. Všechny dotační projekty byly schváleny českými úřady a také kontrolovány bez nálezu jakýchkoli zásadních závad. Žádné dotace nelze označovat za neoprávněné.
Opakujeme, že audit nemá povahu právního rozhodnutí a z auditní zprávy nevyplývá žádná povinnost pro ČR ani společnosti skupiny Agrofert vracet dotační prostředky. Další vývoj v této záležitosti závisí na dialogu mezi Evropskou komisí a českými úřady.